58TH TOM SCOTT MEMORIAL ROAD RACES     10 MILE & ROUND THE LOCH
SUNDAY 3rd April 2022 - STRATHCLYDE PARK, MOTHERWELL

10 Mile Summary
 
MEN
Tom Scott Trophy for 1st Place - Jonathan Glen (Inverclyde)
The Miller Trophy for 2nd Place -  Michael Christoforou (Cambuslang)
3rd Place - Dougie Selman (Corstorphine)
4th Place - Lewis Rodgers (Fife AC)
5th Place - Lachlan Oates (Shettleston Harriers)
6th Place - Darrell Hastie (Gala Harriers)

 
Turnbull Rose Bowl for 1st 40+ - Gordon Robertson (Cambuslang)
Jackie Gourlay Shield for 1st 50+ -  Stephen Wylie (Cambuslang)
1st Male 60+ - Kevin McCaig (Dumfries Running Club)
1st Male 70+ - Ed Norton (PH Racing Club)
 
Motherwell YMCA Men's Team Trophy
Inverclyde AC (Jonathan Glen, Mark Doherty, Sean Fontana)
 
WOMEN
Granville Trophy for 1st Place - Annabel Simpson (UWS)
2nd Place - Fionnuala Ross (Shettleston Harriers)
3rd Place - Virginie Barrand (Metro Aberdeen)
4th Place - Amy Frankland (Lasswade)
5th Place - Lesley Bell (Garscube Harriers)
6th Place - Sarah Brown (Edinburgh AC)

 
1st Female 35+ Vet -  Yvonne McNairn (Giffnock North)
1st Female 50+ Vet - Elaine Hogg (Kirkintilloch Olympians)

Anna Poulton Team Trophy
Garscube Harriers (Lesley Bell, Gillian Blee, Mary Senior)

Round the Loch Summary
 
MEN
Robin Barbour Trophy for 1st Place - Sol Sweeney
2nd Place - John Lenehan (Edinburgh AC)
3rd Place - Finlay Murray (East Sutherland AC)

1st Vet - Mark Gallacher (Cambuslang Harriers)

 
1st Male Under 20 - Logan Whitton (Law & District AAC)
1st Male Under 17 - Conor Scobie (Ayr Seaforth)
1st Male Under 15 - Grant McEachern (Cumbernauld AAC)
 
1st Men's Team
Law & District AAC
 (Logan Whitton, Allan Neill, Daniel Simpson)
 
WOMEN
1st Place - Valencia Wright (Giffnock North)
2nd Place - Emily McNicol (Law & District AAC)
3rd Place - Jessica Inglis (Law & District AAC)

1st Vet - Laura Mooney (East Kilbride AC)

 
1st Under 20 - Cori McGougan (Falkirk Victoria Harriers)
1st Under 17 - Tuscany Wright (Giffnock North)
1st Under 15 - Alayna McCann (Law & District AAC)
 
1st Women's Team
Law & District AAC (Emily McNicol, Christine Neill, Jessica Inglis)